GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 5806026
*
nr 580 6026
Vas
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604”
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:19:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 12:28:28
1
1.000 kr
27/4 14:08:45
2
1.200 kr
27/4 16:42:12
3
1.800 kr
27/4 17:31:59
4
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lergods målat under: ”604” vas
-
8163 Bojan
+ Vas, Kina, dekor av prunus. Höjd: 14-15,5 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:23
-
2036 Fat
+ VAS, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karnev..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:41
-
8347 Oljemålning
Tora Pors. Signerad, daterad 59, vassrugg. Olja på..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:41
-
8008 Penselvaser
2 st, Japan, porslin. Höjd: 29,5 cm, diameter: 10,..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:47
-
2046 Vas
+ Skål, Gustavsbergs Studio, Stig Lindberg/Berndt ..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:39
-
2002 Vas
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Gusta..//
Aktuellt bud: 2.600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:54
*
Vas
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6026
Vas
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604”
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 12:28:28 | 1 | 1.000 kr |
27/4 14:08:45 | 2 | 1.200 kr |
27/4 16:42:12 | 3 | 1.800 kr |
27/4 17:31:59 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lergods målat under: ”604” vas
-
8163 Bojan
+ Vas, Kina, dekor av prunus. Höjd: 14-15,5 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:23 -
2036 Fat
+ VAS, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karnev..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:41 -
8347 Oljemålning
Tora Pors. Signerad, daterad 59, vassrugg. Olja på..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:41
-
8008 Penselvaser
2 st, Japan, porslin. Höjd: 29,5 cm, diameter: 10,..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:47 -
2046 Vas
+ Skål, Gustavsbergs Studio, Stig Lindberg/Berndt ..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:39 -
2002 Vas
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Gusta..//
Aktuellt bud: 2.600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:54